50 ROCZNICA
ZDOBYCIA IMIENIA SZARYCH SZEREGÓW
PRZEZ HUFIEC ZHP WARSZAWA-MOKOTÓW
1 9 6 7 — 2 0 1 7
Wykute w kamieniu
Najpierw był Kamień Zuchowy w Ogródku Jordanowskim przy ul Odyńca. Z okazji Święta Hufca zuchy gromadziły się przy nim i odprawiały swoje obrzędy. Pod Kamieniem umieszczona była skrzyneczka z ziemią zebraną z różnych miejsc związanych z akcjami Szarych Szeregów. Podczas budowy metra i przebudowy Ogródka Kamień zaginął. Był on pierwszym symbolem na mapie Mokotowa związanym z naszym Bohaterem.
W przeddzień przyjęcia przez Hufiec Imienia została wmurowana na ścianie budynku Arsenału tablica upamiętniająca Akcję pod Arsenałem.
W 1980 roku na ścianie budynku przy Al. Niepodległości odsłoniliśmy naszą wspólną z Zośkowcami tablicę upamiętniającą miejsce zamieszkania i aresztowania Janka Bytnara „Rudego” – bohatera Szarych Szeregów opisanego w „Kamieniach na szaniec” przez A. Kamińskiego.
W uroczystości wzięli udział: Stanisław Broniewski „Orsza”, Mama Janka Zdzisława Bytnarowa, Duśka Dziekańska (siostra Rudego), Hanka Zawadzka (siostra „Zośki”), duża liczba szaroszeregowsców, harcerze i instruktorzy Hufca Mokotów ze Sztandarem.
W marcu 1981 r. w ramach Rajdu Arsenał wzięliśmy udział w odsłonięciu w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, tablicy poświęconej Tadeuszowi Zawadzkiemu „Zośce” i innym studentom Politechniki poległym w walce o niepodległość.
Tablicę odsłaniała hm Hanna Zawadzka w asyście Rektorów. W uroczystości wzięli udział harcerze i instruktorzy oraz poczet Sztandarowy Hufca.
W trakcie Święta Hufca w 1981 roku odsłoniliśmy wraz ze szczepem „Watra” z Gdańska na terenie obozu koncentracyjnego Gross Rosen tablicę poświęconą Florianowi Marciniakowi.
Szykowaliśmy się do uczczenia tablicą Alka Dawidowskiego „Alka”. Chcieliśmy ją wmurować u stóp pomnika Kopernika, w miejscu, gdzie spadła zdjęta przez Alka tablica z niemieckim napisem. Mieliśmy zgodę Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. A. Gieysztora, konserwatora Zbytków, Naczelnego Plastyka Warszawy, mieliśmy przywieziony z Rogoźnicy piękny strzegomski granit, był wykonany projekt w skali 1:1. Nie mieliśmy, jak się okazało czasu. W stanie wojennym wszystkie zgody straciły ważność i nigdy nie odzyskały.
W latach osiemdziesiątych z inicjatywy Hufca skwer przy ul Puławskiej został nazwany imieniem Olgi i Andrzeja Małkowskich – Twórców Polskiego Harcerstwa.