50 ROCZNICA
ZDOBYCIA IMIENIA SZARYCH SZEREGÓW
PRZEZ HUFIEC ZHP WARSZAWA-MOKOTÓW
1 9 6 7 — 2 0 1 7
Przez wiele lat byliśmy czynnymi instruktorami Hufca ZHP Warszawa Mokotów im. Szarych Szeregów.
Część z nas jest aktywnymi uczestnikami wydarzeń, które poprzedziły zdobycie Imienia przez Hufiec, część była wtedy harcerzami Hufca, a potem jego instruktorami, część była wychowankami innych środowisk harcerskich, a w Mokotowie znalazła swoje miejsce harcerskiej służby na długie lata.
Po zakończeniu harcerskiej Służby pracowaliśmy zawodowo zgodnie z Szaroszeregowym „pojutrzem”. Nie byliśmy w naszej pracy osamotnieni, w wielu przypadkach towarzyszyli nam nasi wychowankowie lub rówieśnicy. Zawsze Hufiec i jego sprawy były i są nam bliskie. W Hufcu swoją drogę harcerską i instruktorską zaczynały i zaczynają też nasze dzieci, a bywa, że już wnuki.
Kolejne rocznice zdobycia przez Hufiec imienia Szarych Szeregów mobilizowały nas do organizacji instruktorskich spotkań. A poza spotkaniami do podzielenia się ze współczesnymi harcerzami naszymi doświadczeniami, tym co potrafiło przez 50 lat utrzymać naszą przyjaźń. A te 50 lat to 50 lat trudnych i jednocześnie lat, w których mogliśmy się pięknie różnić w ocenie rzeczywistości i przyszłości naszej Ojczyzny, co jednak pozwoliło utrzymać naszą przyjaźń. Spotkaliśmy się z okazji naszych okrągłych rocznic Świąt Hufca: w Hotelu Marriott będącym symbolem „nowych” czasów, w Pałacu Belwederskim będącym symbolem odbudowy Naszej Niepodległości, na Zamku Królewskim będącym symbolem odrodzenia naszego Ducha i naszego Miasta, na którego odbudowę zbieraliśmy fundusze w pierwszych latach pracy z Bohaterem. Historię Hufca próbowaliśmy zapisać w dwóch wydawnictwach. Pierwsze, to kalendarium Hufca połączone ze wspomnieniami instruktorów do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (którego fragmenty przypomnimy na tych stronach, zakładka 50): „Nasz Hufiec jakim go pamiętamy”. Drugie, to wydany na 40-lecie zdobycia imienia przez Hufiec album „Pod Rękę przez Cały Mokotów”. Kolejne lata historii Hufca wymagają opisania przez ich aktywnych uczestników, a to już od lat dziewięćdziesiątych jest prawie ćwierć wieku. Mamy nadzieję, że nasi następcy zechcą je też utrwalić w swoich spisanych wspomnieniach.
Naszym zdaniem, prawo do świętowania tego, co stało się 50 lat temu mają wszystkie środowiska harcerskie, które wtedy tworzyły Hufiec Mokotów lub później do tego Hufca należały. Choć dzisiaj część z nich jest w innych Hufcach, jak Ursynów, w innych organizacjach harcerskich, jak ZHR, to mamy wspólne korzenie ideowe i stanowimy rodzinę harcerską wyrosłą z Szaroszeregowych ideałów.
Chcemy Wam zaproponować trzy wspólne, ponadorganizacyjne przedsięwzięcia
- Pierwsze, to wybicie pamiątkowego medalu (szczegóły w zakładce Medal) przypominającego naszą rocznicę, do posiadania którego mieliby prawo wszyscy harcerze i instruktorzy pochodzący z drużyn i szczepów, które kiedykolwiek działały w ramach Hufca Mokotów i dla których przyjęcie 50 lat temu przez Hufiec imienia Szarych Szeregów było ważnym wydarzeniem.
- Drugie, to umieszczenie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika tablicy upamiętniającej akcję Alka Dawidowskiego. W tej sprawie wystąpiliśmy (z formalną pomocą Komendy Hufca ZHP Warszawa-Mokotów) do Pani Prezydent m. st. Warszawa z prośbą o zgodę i objęcie patronatu nad tym zadaniem.
- Trzecie, to kolejne spotkanie instruktorskie w 50. rocznicę zdobycia Imienia, która w tym roku wypadnie 23 września . Będziemy próbowali zorganizować to spotkanie wspólnie z obecnymi władzami Hufca ZHP Mokotów im. Szarych Szeregów. Chcielibyśmy także symbolicznie spotkać się ze współczesnym pokoleniem instruktorów naszych środowisk z Bohaterami Szarych Szeregów, 27 września wieczorem, na Capstrzyku Instruktorskim na Cmentarzu Powązkowskim przy kwaterze Batalionu Zośka (nazywanej przez wiele lat „Kwaterą Szarych Szeregów”).
Zachęcamy do przejrzenia informacji udostępnionych na stronach internetowych, zachęcamy do informowania o tym, co Wasze środowiska zrobią z okazji tej rocznicy, zachęcamy do udostępnienia archiwaliów i zdjęć (jak to podajemy w kolejnej zakładce Galeria), a jeśli zechcecie napisać coś z własnych wspomnień, to pomyślimy o kolejnym wydawnictwie, czyli „post scriptum 50 Rocznicy”.
Czuwajcie i do zobaczenia we wrześniu
Anna Becker Kulińska hm
Sławomir Boguszewski hm
Krzysztof Bukowski hm
Maciej Gierej hm
Bogdan Konowrocki hm
Julian Kędzierski hm
Adam Liebert hm
Wiesław Paluszyński hm
Krzysztof Pęski hm
Maria Wałęza hm
Włodzimierz Wałęza hm
Barbara Wierzbicka hm
Tomasz Wojtera phm
_____________
We wrześniu 1967 roku zuchy, harcerze, harcerki i instruktorzy działający na terenie dzielnicy Warszawa-Mokotów przyjęli jako Hufiec harcerski imię Szarych Szeregów. Uroczystość poprzedzona była szeroko zakrojoną akcją programową, której istotą było nie tylko zapoznanie się z historią Szarych Szeregów, ale także poznanie żyjących wówczas szaro szeregowców i wspólne z nimi działania. Pozwoliło to na przeniesienie wartości ważnych dla pokolenia Szarych Szeregów na pokolenie harcerskie Mokotowa.
Bezpośredni, niemal codzienny kontakt z ludźmi z innego świata wartości niż otaczająca nas wówczas rzeczywistość budowały w nas przekonanie, że braterstwo i Ojczyzna to sprawy ważne. Wzajemny szacunek wpływał na kształtowanie się zasad funkcjonowania środowiska harcerskiego Mokotowa, które zdecydowanie odwoływały się do etosu i zasad harcerstwa wojennego i stanowiły odrębną, wyrazistą i odrębną wyspę na mapie Harcerstwa w Polsce. Odzew innych środowisk harcerskich na naszą inicjatywę pod nazwą Akcja Arsenał upewnił nas, że nie jesteśmy sami.
W latach 80-tych wzajemnie przekonywaliśmy się o potrzebie działania w imię idei „Pojutrza”. Szarych Szeregów, co skutkowało wyjściem z podziemia wielu środowisk mokotowskich i przyjściem do Mokotowa środowisk, dla których nie było miejsca w innych hufcach Warszawy. Mimo trudnych warunków utrwalała się umiejętność otwartej dyskusji o nas i o Polsce.
W latach 90-tych, doszło do wyjścia niektórych środowisk z Hufca ZHP Warszawa Mokotów im. Szarych Szeregów. Część jednostek opuściła Hufiec ze względów ideowych, część ze względów administracyjnych tworząc Hufiec Ursynów. Dziś, ponad ćwierć wieku od tamtych wydarzeń jesteśmy przekonani, że mimo różnic organizacyjnych, nadal potrafimy ze sobą rozmawiać, nie tylko o harcerstwie ale i o Polsce. Dzisiaj zasady działania i idee wypracowane z harcerzami Szarych Szeregów przez środowisko Mokotowa obejmują znacznie większą ilość jednostek harcerskich niż te, które są skupione w Hufcu ZHP Warszawa-Mokotów.
Stojąc dziś na czele Hufca, jesteśmy świadomi, roli jaką Mokotów i jego instruktorzy odegrali w ciągu ostatnich 50 lat w historii Warszawy, ale również Polski. Misja mokotowskiego „Pojutrza” wypływała bezpośrednio z etosu Szarych Szeregów. Dziś, pół wieku od apelu na Stadionie Warszawianki, wiemy jak ważne jest dla wielu środowisk harcerskich możliwość otwartego wzorowania się na Szarych Szeregach. Dziś w przededniu naszego wielkiego święta chcemy wszystkich, obecnych i byłych zuchów harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Warszawa-Mokotów oraz naszych przyjaciół z Bratnich Hufców i Organizacji zaprosić do wspólnego przypomnienia idei które nas łączą w ramach obchodów 50-lecia zdobycia imienia Szarych Szeregów przez Hufiec Warszawa-Mokotów.
Komenda Hufca ZHP Warszawa-Mokotów:
hm. Anna Wittenberg
hm. Natalia Gorgol
pwd. Julia Kucharska
phm. Katarzyna Olech-Michałowska
phm. Anna Ziętek
phm. Michał Michałowski